gallery/gebze logo

GEBZE - KOCAELİ

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA

DERNEĞİ (KGEYTD)

2019

gallery/atabayrak

MİSYONUMUZ ;
GEÇMİŞE DÖNÜK OLARAK UYGULANAN YASA GEREĞİ MAĞDUR OLANLARIN, MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİ GEREKTİĞİNE İNANIYOR, BUNUN İÇİN ÇALIŞIYORUZ.

VİZYONUMUZ ;
EMEKLİLİKTE YAŞ ENGELİNE TAKILAN TÜM ÇALIŞANLARIN GELECEKTE RAHAT VE HUZURLU BİR HAYAT SÜREBİLMELERİ İÇİN TÜM GÜCÜMÜZLE, KIRMADAN, DÖKMEDEN, İNCİTMEDEN, SİYASET ÜSTÜ , İLKELİ VE AKILCI BİR YÖNETİMLE HAK ARAYIŞIMIZI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE DUYURMAK.

EYT HAKKINDA 

ÜLKEMİZDE BİR EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILMA SORUNU VAR. HEMEN HER AİLEYİ ÇOK YAKINDAN İLGİLENDİREN, ADINA ROMAN YAZILAN, TİME DERGİSİNE KAPAK OLAN KOCAMAN BİR SORUN. BU SORUNA ÇARE BULUNMASI İÇİN BİR ARAYA GELEN SAYILARI 200.000'İ AŞAN EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR GRUBU, İŞTE BU AMAÇ İÇİN BİR ARAYA GELMİŞ, FARKLI ŞEHİRLERDEN, BİRBİRİNİ HİÇ TANIMAYAN İNSANLARIN OLUŞTURDUĞU DEV GİBİ BÜYÜYEN BİR AİLEDİR. KISACA EYT OLARAK ANILAN GRUBUN GENEL AMACI GASPEDİLEN EMEKLİLİK HAKKINI GERİ ALMAKTIR. 

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR'IN 1999 YILINDA ZAMANIN KOALİSYON HÜKÜMETİ TARAFINDAN ÇIKARILAN 4447 SAYILI KANUNUN MAĞDURLARI OLARAK ÜLKEYİ YÖNETENLERDEN TEK BİR İSTEĞİ VARDIR. BU MAĞDURİYETİN GİDERİLEREK HAK EDİLMİŞ OLAN EMEKLİLİK HAKLARININ İADE EDİLMESİ. HAK EDİLMİŞ EMEKLİLİĞİN VERİLMEMESİ NE DEMEK? 4447 SAYILI KANUN HUKUKA AYKIRI OLARAK GERİYE DOĞRU İŞLETİLMİŞ VE BERABERİNDE BİNLERCE MAĞDUR YARATMIŞ TEK KANUNDUR. BUNUN DÜNYADA BAŞKA BİR UYGULAMASI YOKTUR. EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR 4447 SAYILI KANUNUN GERİYE DOĞRU İŞLETİLMESİ SEBEBİYLE YILLARCA SÜRECEK BİR MAĞDURİYETE UĞRADILAR. EYT  KAMUOYUNCA YAKINDAN TANINMAKTADIR. BAŞTA İSTANBUL, ANKARA, İZMİR, BURSA, ADANA, KAYSERİ  OLMAK ÜZERE PEK ÇOK İLDE SAYISIZ MİTİNGLER, ETKİNLİKLER YAPARAK SESİNİ GENİŞ KİTLELERE DUYURMUŞTUR.

EYT PEK ÇOK KEZ SİYASİ LİDERLERİN, MİLLETVEKİLLERİNİN KAPISINI ÇALDI,  GÖRÜŞMELER YAPTI PARTİLERİN GRUP TOPLANTILARINA KATILDI; İL BAŞKANLARIYLA GÖRÜŞTÜ. ANKARAYA GİDEN BİR GRUP ÜYE, SAYIN BAŞBAKAN'LA GÖRÜŞTÜ. HER DEFASINDA HEP SÖZ ALMIŞ OLSA DA VERİLEN SÖZLER HALEN YERİNE GETİRİLMEDİ. BİR ÇOK MİLLETVEKİLİ KONUYU MECLİSE TAŞIDIĞI, ÖNERGELER VERDİKLERİ HALDE KONU MECLİS GÜNDEMİNE ALINMADI. NE YAZIK KI 4447 SAYILI KANUNUN GERİYE DÖNÜK İŞLETİLMESİ SEBEBİYLE YAŞANAN SOSYAL DRAMLAR GÖRMEZLİKTEN GELİNDİ. BİR EYT'Lİ MEZUNİYET TÖRENİNDE ÇARESİZLİKTEN DOLAYI KIZINA KEP ALAMADIĞINDAN CANINA KIYDI. BİR ÇOK EYT'Lİ KONUYU MALİ AÇIDAN ELE ALAN DOSYALARI MİLLETVEKİLLERİNE SUNDULAR. SAYIN ÇALIŞMA BAKANI, AKTÜERYEL DENGENİN BOZULACAĞINI SÖYLEYEREK MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİ KONUSUNDA ADIM ATMADI. OYSA EYT'LİLER SUNDUKLARI DOSYALARDA AKTÜERYEL DENGENİN BOZULMAYACAĞINI ORTAYA KOYMUŞLARDI.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILMAK ERKEN EMEKLİLİK DEĞİLDİR. BAZI KESİMLER ÖZELLİKLE BUNUN ALTINI ÇİZMEKTE VE EYT'NİN ERKEN EMEKLİLİK İSTEDİĞİMİZİ HAKSIZ OLARAK YAYMAKTALAR. EYT ERKEN EMEKLİLİK DEĞİL GASPEDİLMİŞ EMEKLİLİK HAKKININ PEŞİNDEDİR.  EYT'NİN İLK EYLEMİ ANKARA'DA YAPILDI. SOSYAL MEDYA ARACILIĞIYLA BİR ARAYA GELEN MAĞDURLAR İLK MİTİNGİ BAŞKENT'DE YAPTILAR. BUNU İZMİR VE İSTANBUL İZLEDİ. ARDINDAN BURSA, KAYSERİ GELDİ. YEDİ YILDIR SÜREN HAK MAĞDURİYETİNİ GİDERMEK AMAÇLI SAYISIZ ETKİNLİKLER YAPILDI. İZMİR'DE İKİ KEZ DEVE YÜRÜTÜLEREK YAPILAN ETKİNLİKLER HALKIN YOĞUN İLGİSİYLE KARŞILAŞTI. DİĞER ŞEHİRLERDEKİ GÖSTERİLERLE DE HALKIN KONU HAKKINDA BİLİNÇLENDİRİLMESİ SAĞLANDI.

EYT, SÖZ KONUSU GÖSTERİLERDE İLKLERE İMZA ATMAKTAN DA GERİ DURMADI. SİYAH BALONLAR UÇURULDU, TEMSİLİ İMAM EŞLİĞİNDE TEMSİLİ CENAZE NAMAZLARI KILINDI. MİTİNGLERDE MEZARDA EMEKLİLİĞİ SEMBOLİZE EDEN TABUTLAR TAŞINDI. AVRASYA MARATONUNDA DA YERİNİ ALAN EYT ON DÖRT KM. YOL YÜRÜDÜ. GRUBA EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR ADI ORTAK BİR KONSENSÜS SAĞLANARAK KONULDU. 

BUGÜN İÇİN ARTIK YEDİ YILDIR ÇALIŞMALARINI GRUP OLARAK SÜRDÜREN EYT DERNEKLEŞEREK SİVİL TOPLUM KURULUŞU OLMA YOLUNDA DEV BİR ADIM ATMIŞTIR. DERNEKLEŞMENİN YAŞAMA SOKULMASIYLA BİRLİKTE DİĞER İLLERDE DE TOPLANAN EYT YÖNETİCİLERİ İSTANBUL MERKEZE BAĞLANARAK TEK YUMRUK OLMUŞTUR. GRUPLARIN DERNEK ÇATISI ALTINDA BİRLEŞMESİYLE SESİNİ DAHA GÜR OLARAK DUYURACAK OLAN EYT, HAK EDİLMİŞ HAKKINI ALMAK İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEKTİR.